Miata - Kultovní roadster, který vám ukradne srdce!

Miata

Vítejte, v dnešním článku se budeme věnovat automobilu Miata. Tento vůz, původně známý jako Mazda MX-5, byl poprvé uveden na trh v roce 1989 a okamžitě získal srdce mnoha lidí po celém světě. Miata nabízí jedinečné spojení klasického designu a moderního inženýrství, což ji činí nejen krásnou k vidění, ale také velmi dobrým řidičským zážitkem. V tomto článku si podrobněji probereme historii modelu, jeho technické specifikace a samozřejmě i to nejdůležitější - jak je Miata skvělá na silnici.

Historie automobilu Miata

Automobil Miata, také známý jako Mazda MX-5, je roadster vyráběný japonskou automobilkou Mazda od roku 1989. Jeho historie sahá až do začátku osmdesátých let, kdy se společnost Mazda rozhodla navrhnout moderní nástupce tradičních britských roadsterů, jako byly MG a Triumph. V roce 1981 vznikl projekt "Jinba Ittai" - japonsky "jezdec a kůň jako jeden celek" - který měl být základem pro nový sportovní vůz odkazující na tradice čistého a úsporného designu.

První prototyp automobilu Miata byl představen veřejnosti na Tokijském autosalonu v roce 1989. Následujícího roku byl uveden do prodeje a stal se okamžitým bestsellerem. Automobilový tisk jej označil za návrat k zábavnosti řízení a jednoduchosti designu, které byly charakteristické pro britské roadstery první poloviny 20. století.

Od té doby bylo vyrobeno více než milion vozidel Miata, což z něj dělá jedno z nejúspěšnějších sportovních vozidel na světě. V průběhu let se Miata vyvíjela a modernizovala, aby zůstala na špičce automobilového průmyslu. Nicméně, designový styl a principy pohánění zůstaly téměř nezměněné, což Miata stále udržuje jako jedno z nejčistších sportovních vozidel dnes vyráběných.

Design a vzhled

Automobil Miata se může pochlubit svým ikonickým designem a estetickým vzhledem. Tento sportovní vůz je charakteristický svou nízkou stavbou, širokými křídly a kulatými reflektory. Nejenže se jedná o vizuálně působivé auto, ale také je velmi praktické díky své aerodynamice, která pomáhá zlepšit jízdní vlastnosti a snižuje spotřebu paliva. V interiéru pak najdete přehledný a ergonomicky uspořádaný kokpit s moderním designem, který umožňuje řidiči plně soustředit se na jízdu. Celkově lze říci, že design a vzhled automobilu Miata připomínající zlatou éru sportovních vozů z 60. let dokonale odpovídají jeho charakteru a zaměření na dynamiku a radost z jízdy.

Technické specifikace

Technické specifikace automobilu Miata jsou velmi působivé. Tento sportovní vůz disponuje čtyřválcovým motorem o objemu 1,5 až 2,0 litru, který poskytuje výkon od 131 do 181 koní. Převodovka může být buď manuální šestistupňová nebo automatická šestistupňová s přepínáním na volantu.

Vůz je vybaven nezávislým zavěšením kol vpředu i vzadu a kotoučovými brzdami na všech kolech. Pneumatiky mají rozměr 195/50R16 nebo 205/45R17. Rozvor náprav je 2 309 mm u klasického provedení a u modelu RF (Retractable Fastback) se prodlužuje na 2 310 mm.

Celková délka vozu je přibližně 3,9 metru (RF má o něco více) s šířkou přibližně 1,7 metru a výškou cca 1,24 metru. Vůz váží okolo jedné tuny, což mu umožňuje být velmi obratným a agilním vozem.

Svou kombinací lehké hmotnosti, pohonu zadních kol a dokonalého nadhledu nad vozidlem je Miata ideálním autem pro sportovní jízdu a zážitkovou jízdu po okresních silnicích s mnoha zatáčkami.

Výkon a jízdní vlastnosti

Automobil Miata je velmi oblíbený pro své výkonné a pohodlné jízdní vlastnosti. Jeho malá hmotnost a nízké těžiště zajišťují skvělou ovladatelnost a zábavu při řízení. Kromě toho má tento sportovní roadster dostatečný výkon díky svému motoru s vysokým otáčkám, takže není problém dosáhnout rychlosti na silnicích nebo na závodních tratích. Pokud hledáte auto, které nabídne jak rychlé zrychlení, tak i dokonalou kontrolu nad vozem, Miata je pro vás ideálním kandidátem.

Interiér a výbava

Automobil Miata se může pochlubit nejen svým klasickým designem, ale také svým moderním interiérem a výbavou. Vnitřek vozu je elegantní a ergonomicky navržený, což poskytuje příjemnou jízdu. Sedadla jsou potažena kvalitními materiály a disponují boční oporou, čímž zajišťují pohodlné a bezpečné cestování. Kromě toho nabízí Miata širokou škálu pokrokových technologií, jako například multimediální systém s dotykovým displejem, automatickou klimatizaci nebo bezdrátové nabíjení telefonu. Tyto prvky společně s kompaktním rozměrem vozu umožňují vynikající jízdní zážitek jak na kratších, tak i delších trasách.

Cena a dostupnost

Automobil Miata patří mezi klasiku roadsterů a je oblíbený pro svou sportovní jízdní dynamiku i elegantní design. Avšak, cena tohoto auta může být pro některé lidi překážkou. Na trhu existuje celá řada alternativ, které nabízejí podobné vlastnosti za nižší cenu. Nicméně z pohledu dostupnosti, automobil Miata je na rozdíl od jiných speciálních vozidel dobře dostupný a po celém světě nenalezneme málo fanoušků, kteří si jej nechtějí pořídit.

Recenze a hodnocení

Miata, také známá jako MX-5, je sportovní automobil vyráběný japonskou automobilkou Mazda od roku 1989. Miata byla představena jako nástupce ikonických roadsterů z 60. let a rychle se stala oblíbeným vozem mezi fanoušky roadsterů a sportovních vozů.

Recenze a hodnocení vozu Miata jsou obecně velmi pozitivní. Auto je obdivováno pro své jedinečné spojení agilního řízení s pohodlím a spolehlivostí každodenního používání. Kritici si cení kvality materiálů a precizní konstrukce auta, což zaručuje vysokou úroveň bezpečnosti a komfortu.

Fanoušci Miaty také oceňují design vozu, který si zachovává klasický vzhled roadsteru s moderním prvkem. Motor 2.0 litru samozřejmě poskytuje dostatek výkonu pro sportovní jízdu, ale je to hlavně zábava, kterou nabízí jeho jednoduché ovládání a dokonalé vyvážení.

Celkově lze říci, že auto Miata se udrželo na špičce mezi roadstery po celá léta díky svému perfektně balancovanému designu, komfortu, bezpečnosti a výkonu. Je to skvělá volba pro každého, kdo miluje sportovní jízdu s pocitem svobody a nezávislosti.

Porovnání s konkurencí

Když přemýšlíme o automobilu Miata, mnoho z nás automaticky myslí na jeho sportovní styl a vynikající manévrovací schopnosti. Ale jak se v porovnání s konkurenčními vozy umisťuje?

V kategorii roadsterů se Miata rozhodně nemusí stydět. Srovnáváme-li jej s vozidly jako je Porsche Boxster nebo BMW Z4, zjistíme, že Miata nabízí podobné jízdní vlastnosti za přijatelnou cenu.

Pokud hledáte kompaktnější roadster, je možno srovnat Miata s vozidlem Mazda MX-5 RF, které sdílí téměř stejnou technologii a design. Nicméně, Miata v posledních letech ve svých modelových řadách značně inovovala a přinesla nové modernizované prvky.

Celkově lze říci, že automobil Miata si udržel své místo mezi konkurenčními vozy a stále nabídne dobrou alternativu pro ty, kteří hledají zábavnou jízdu bez nutnosti utrácet obrovské částky za luxusní vozy.

Na závěr lze říci, že automobil Miata je populárním volbou pro ty, kteří hledají vynikající jízdní vlastnosti a pohodlí při řízení. S jeho jedinečným designem a vyspělou technologií nabídne Miata nezapomenutelné zážitky na silnicích i okruhu. Pokud hledáte styl, eleganci a spolehlivost, Miata rozhodně splní vaše očekávání.

Publikováno: 19. 10. 2023

Kategorie: bazar

Autor: Vanda Křivánek

Tagy: miata | automobil miata